Субота, 23.09.2017, 06:44

КІРОВЕ (ЛИМАНЕЦЬ)

Це мальовниче село розкинулося на лівому березі річки Інгулець. До сільської ради входять села Вітрове, Інгулець, Куйбишеве, Комарівка, а також Чайкіне. Поселення засноване в середині XIX ст. (між роками 1860-1865). Проте архівні дані і иідчать, що у XVIII ст. першими появилися козаки, які стояли тут минем. Для напування і миття коней вони загатили частину річки, що дістала назву Кінський Затон. Пізніше там утворився невеликий лиман. Тому переселенці назвали свій хутір Лиманець. За радянської впади хутір перейменували на честь видатного радянського діяча  С. М. Кірова, який, звичайно, не мав ніякого відношення до села.
    На фронтах Великої Вітчизняної війни воювали 73 жителі села, із них 23 загинули смертю хоробрих. У селі споруджено пам’ятник вчінам-визволителям. Село багате на історичні пам’ятки та краєзнавчі  матеріали, які зібрала й записала заслужена вчителька України Н.Г.Токар.  На території села зафіксовано кілька ойконімів та гідронімів.
    Вітрове. Найменування пішло від прізвища Вітер або Вітренко. Саме  розташування села таке, що зі всіх сторін дмуть степові вітри. Слово вітер означає «вихор», «буря». В українській мові воно має багато знаачень, наприклад, вітрюган (буря), вітрянка (вітряна віспа), йііринка (легковажна жінка), вітруватий (легковажний чоловік), вітритися (бігати з тічкою(собаки), вітрильник (парусник), вивітрювання (руйнування під дією вітру), повітруля (міфічна істота) та багато інших. Російською мовою «ветер», білоруси кажуть «вецер», поляки - wiatr, болгари - «вятер», праслов’янське - вътръ  ( похідні  від дієслова уеjаtі), давньоіндійською - vаtаг.
    Інгулець. Назва походить від однойменної річки, яка у минулому мала кілька назв. Про це далі.
    Село Куйбишеве. Його названо на честь радянського діяча Н Н Куйбишева. Раніше тут були хутори Очищене, Брюхана, Бодрова, Коростельника і Жавинка. Найбільший інтерес викликає хутір Живинка. Литовське слово «жувинас» означає «рибний». Із подібною  назвою існує село в Чернігівській області. Напевне, переселенці цієї області занесли цю назву в наші степи.
    Комарівка. Отримала назву від комарів, що водилися тут хмарами. У всіх слов’янських мовах слово «комар» звучить однаково. Праслов’янське «комар» ще означає «джміль», індоєвропейське  - «щеміти». Отже, комар - це «джміль», «комаха», «щеміти».
    Інгулець. У переліку грецького історика Геродота річки ідуть в певному порядку. Це Істр (Дунай), Тірас (Дністер). Гіпаніс (Південний Буг), Борисфен (Дніпро), Пантікап, Гікакіріс, Геррос, Танаїс. П’ята річка Пантікап викликає найбільший інтерес. Це міг бути Інгул, Інгулець, Конка. Проте вчені вважають, що Пантікап - це все-таки Інгулець. Його назва в перекладі - «рибний шлях». Вона утворилася від грецьких слів панті - «шлях» і капа -«риба». У наших літописах Інгулець відомий з 1552 року. До цього він називався У гол, де жили племена уличів у Висуванському степу. Половці називали Інгулець Івлем, що означало «сторожова річка». Український історик Д.Яворницький виводить назву Інгульця з тюрської мови: татарське енигель - «нове озеро», турецьке ієн куль - «широке озеро». Український мовознавець О.Стрижак вважає це слово давньоіндійським (аirili -кривий, покручений).
    На території села збереглися кургани й курганні групи, які охороняються державою та мають історичну цінність.

Дідик О.Б., історик

ІСТОРІЯ СЕЛА КІРОВЕ

Мов наречена, заквітчане,
    З піснею серця повінчане,
    Темно-зеленою стрічкою
    Стелеться понад річкою.
    Ранок виблискує росами
    Над молодими покосами,
    Вікнами хати всміхаються,
    Сонцю низенько вклоняються.
    А в нас дівчата красуні,
    Добрі, веселі, розумні,
    Хлопців, якщо покохають,
    Серце навіки втрачають.
    Є у нас хлопці завзяті,
    Вміють і сіять й орати,
    Мов капітани землі,
    Ведуть степові кораблі.
    А за селом колоситься
    В полі безкраїм пшениця.
    Й тихо шепоче нам жито:
    "Хороше в Кірове жити ".

Село Кірове- столиця дитинства кожного, хто тут народився і проживає. Гарне, розквітле, багате. Оксамитно-темними стрічками стеляться городи, подвір'я й будинки потопають у садах і квітах.
    Цікава й водночас романтична історія нашого краю . Ще в далекі історичні часи тут проживали кімерійці, скіфи, сармати. Крім кочових племен, які змінювали одне одного, тут проживали слов'яни -землероби, що не покидали ці землі, хоча й терпіли численні навали кочівників.
    Могилам-курганам, що поблизу нашого села, вчені нараховують більше двох тисяч років до н.е. У 1984 році в степу за селом Кірове був розкопаний курган, у якому знайдені жіночі прикраси, керамічний посуд тощо. Знайдені предмети свідчать, що племена, які тут проживали, займалися землеробством, тваринництвом, рибальством.
    Дещо більше відомо про наші краї в період XVII - XX ст.н.е. Північна частина земель, що прилягають до теперішнього села Кірове, належала колись пану Енгельгардту, двоюрідному братові того Енгельгардта, у якого служив Т.Г.Шевченко. У північно-східній частині земель існували хутори, що належали поміщикам Полозку, Бойку, Шевченку, Фейну... Там і досі збереглися фундаменти хутірських забудов. А назви хуторів старожили пам'ятають ще й досі .
    Біля села Кірове протікає річка Інгулець, права притока Дніпра. Саме ж село розташоване на скелястому пагорбі. Кам'янисті скелі тягнуться вздовж села на кілька кілометрів, а потім переходять у глиняні та піщані кар'єри.
    Різні геологічні процеси проходили тут у прадавні часи, в результаті чого утворився такий незвичайний ландшафт: кам'янисті скелі, ущелини, пещери, горби, пагорби, балки, рівнини. Схили балок покриті багатотонними кам'яними брилами.
    Все це можна побачити на околицях села Кірове. А на північному схилі Вовчої балки з кам'яних брил викладена фігура, схожа на якогось стародавнього звіра. Можливо, це рукотворний витвір наших далеких пращурів, а, можливо, якийсь знак космічних прибульців, що колись відвідали Землю.
    Саме село Кірове порівняно молоде. Але його історія починається з далекого 1860 року. Тут був невеличкий хутір Лиманець, а далі в степ — хутір Тропинки .
    Будівництво села Кірове почалося у 1926 році. Першими жителями села були євреї - переселенці з Білорусі та Західних областей України. Селяни — євреї одержували тут наділи землі. Будуватись їм допомагала американська фірма "Агроджойт". Вона давала переселенцям кредити.
    Спочатку село не мало назви, а іменувалося номером десять . Ще й сьогодні багато хто називає його " десятий ".Через деякий час село назвали Ерстмайськ цієї ж сільради. Кожна переселена сім'я одержала реманент , коня і корову.
    Але з часом за все це вони повинні були розрахуватися. Населення займалося в основному землеробством. На полях вирощували пшеницю, ячмінь. Землі були на той час майже цілинними. До 1929року селяни вели індивідуальні господарства. В
    1930році, коли в Україні проходила колективізація, в село прибули переселенці з різних областей України, Росії. В 1930 році був утворений радгосп "Більшовик Інгульця ".
    Радгосп в основному займався тваринництвом і вирощуванням зерна. В 1935 році в радгоспі було п'ять тракторів ЧТЗ та деяка інша техніка. Урожаї стали кращими, ніж за попередні роки. З 1934 року по 1944 рік радгосп називався "Калініндорфський", а з 1944 року — "Калініносільський ". В тридцятих роках село одержало назву КІРОВЕ на честь Сергія Мироновича Кірова. В селі існувала початкова школа.
    В 1996 році радгосп "Калініносільський " було перепрофільовано у К С П "Калініносільський" , а в 2000 році землі радгоспу розпайовано і передано у приватну власність селянам. Зараз на території колишнього радгоспу функціонують фермерські сільськогосподарські підприємства, приватні господарства, агрофірми. Село продовжує жити і виживати у нових умовах.
    22 серпня 1941 року у село Кірове вступили німці. В дні окупації тут панував жорстокий терор. Фашисти забирали молодь у рабство в Німеччину, вивозили худобу, зерно, навіть чорнозем. Населення села приймало активну участь у боротьбі з фашистськими загарбниками. Міщенко Михайло Іларіонович був членом партизанського загону "25 років Жовтня",який діяв у наших краях. 13 березня 1944 року Радянська Армія визволила село від німецьких загарбників. За роки окупації були зруйновані будинки, ферми, склади. Третя частина жителів села, які пішли на фронт , не повернулися з війни.
    Техніки в післявоєнні роки не було. Всі сільськогосподарські роботи виконувалися вручну, кіньми, волами, коровами. Не вистачало робочих рук. Але самовідданою працею народ переміг труднощі. За короткий час село було відбудоване.
    В 1950 році в Кірове була споруджена місцева електростанція і село було електрифіковане. А в 1958 році воно вже одержувало енергію від Каховської ГЕС.
    В 1954 році була збудована і вступила в дію середня школа, яка у мікрорайоні стала освітнім закладом для молоді. При школі діяв консультаційний пункт для тих, хто навчався заочно. Перший випуск школа дала у 1957 році. З перших тридцяти двох випускників було троє учнів, які закінчили школу із золотою медаллю і один - із срібною.
    Невпізнаним стало село за останні роки. Збудовано типовий будинок культури, лікарня зі стаціонаром на 25 місць. У 1988 році збудовано нове приміщення школи. Школа забезпечена комп'ютерним класом, технікою(трактори, комбайни, сівалки ) для проведення сільськогосподарської практики учнів . Учні школи поряд із середньою освітою набувають професії водія, тракториста, агронома — овочівника, кулінара, бджоляра .
    Село Кірове славиться не лише красою, зеленню, новобудовами, а й своїми людьми.
    Вихідцями з нашого села та школи є кандидати наук ( Мисливець Василь, Мірошниченко Лариса ), полковники, підполковники, генерали ( Саєнко Олександр, Мельниченко Олександр, Шпак Олександр, Стешенко Віктор та ін. ), поети ,члени спілки письменників ( Немчєнко Іван Васильович, Мірошниченко Лариса Петрівна ) . А скільки майстрів, рукодільниць у нашому селі : Дудченко Валентина, Іваненко Зінаїда, Усова Катерина, Токарчук Наталя ... Село Кірове є центром сільської ради . До неї входять села Інгулівка, Чайкине, Куйбишеве, Кірове . У восьмидесятих роках входило ще одне село-Комарівка, яке за останні роки зникло з карти землі/
    У зв'язку з новими економічними умовами в Україні змінилася в деякій мірі інфраструктура в селі . Тепер немає державних магазинів чи торговельної мережі райпотребкооперації. Сьогодні діють приватні торговельні заклади, магазини, бари.
    У селі Кірове є два історичних пам'ятники : Сергію Мироновичу Кірову, на честь якого назване село, та пам'ятник воїнам - визволителям. У селі Кірове є поштове відділення, яке обслуговує місцеве населення. Село має сполучення з районним центром та обласним містом.

Н.Г. Токар, місцева письменниця

«  Вересень 2017  »