Неділя, 25.08.2019, 19:43

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS
Бериславська районна центральна бібліотека
Меню сайту

Категорії розділу
Заходи [331]
Нові надходження [0]
Конкурси [33]
Проекти [5]
Семінари [8]
Акції [27]
Різне [54]

Керуючі органи

Корисне
 • Перелік відкритих електронних ресурсів України

 • Портал державних послуг

 • Кабінет електронних сервісів


 • Знаменні дати
  Календар свят України. Граматика української мови

  СМС бескоштовно

  Наше опитування
  Оцените мой сайт
  Всего ответов: 161

  Наші гості

  Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

   

   КОСТИРКА


  В українській мові залишилося багато слів давньослов'янської лексики часів Київської Русі. Це ще раз засвідчує, що південь України до Чорного моря, особливо по Дніпру, був заселений і праукраїнцями. Такими є слова "костер", "костирка". У Ніконівському літописі вони вжиті у значенні міри дров. Новгородський літопис трактує ці слова   як "фортеця". Великий російський мовознавець В.Даль пояснив у своєму "Словнику", що "костер", "костирка"  означав кострубату траву, яка росте купами і має довгі стеблини, а в діалектному значенні - це "два  сажні дров". Так само тлумачить ці слова український мовознавець Б.Грінченко.   Тільки   він додає,   що   "костер", "костир" - відходи від конопель, а також купчаста трава в долинах річок. Кострицею ще називають розкуйовджене волосся на голові  людини у сучасній мові ці слова зустрічаються в літературних творах і називають: а) міру дров, б) купу очерету, яка складається із тридцяти кіп (пам'ятаєте, у Котляревського "Стояв у неї на городі в кострі на зиму очерет", в) кільканадцять снопів, поставлених колосками догори, г) "костриця" - відходи від  конопель та льону. Заслуговує на увагу назва білки у закарпатських  говірках: костир, костирка, коштирка, коштир. Ці  слова пов'язані з древньоруською назвою білки векша. Слово співзвучне болгарському катеріца - "білка", а взагалі вчені вважають його фракійським  запозиченням. З історії відомо, що фракійські племена у давнину доходили до Дніпра. Навіть назва річки Борисфен потрапила до слов'ян, як пояснює  лінгвіст О.Трубачов, із іранської мови через  фракійську - "dйn" і означає "річка", "вода". Із лівої сторони у Дніпро впадала притока Побійна Костирка. Посеред ріки виднівся острів Костирка та озеро Костирське, оточене з усіх боків плавнями. Мандрівник О. Афанасьєв-Чужбинський розповідає, що подорожуючи від Бізюкова монастиря вниз по Дніпру, він бачив велику суху балку, через яку був  колись прокладений фракійцями кам'яний міст.
  Місцевість ця покрита деревами, чагарниками й  диким виноградом. Тут текла якась невеличка річка, яка й мала назву "катеріца", можливо від місцевості, де водилися в лісах білки. Взагалі, села із назвою  Костирка зустрічаються у Великоолександрівському  районі та в Кіровоградській області. Біля села Новоархангельське є ще одна Костирка, а поряд -
  хутір Костич, виникла на базі хутора Критий Колодязь, заснованого у 1779 року вихідцями із Запорозької Січі. Невдовзі ці вільні козаки були приєднані до земель Бізюкова монастиря. Там проживало 59 чоловік. Хутір лежав на Чумацькому шляху Кизи-Кермен - Давидів Брід. За радянської влади німці, що проживали у Клостердорфі, заснували у 1924 році біля хутора Критий Колодязь колективне господарство "Фрейгарт". Переселилося сюди 213 чоловік. Відтоді на військових картах 1927 року появилася назва Нова Костирка. Переселенці входили до Костирської сільської ради, що була на території сучасного села Зміївка. У 1943 році при наступі радянської армії німці залишили Нову Костирку і виїхали в Німеччину.
  На сьогодні у селі збереглися назви Фрейгарт, Шміди, Асканія, Критий Колодязь, Посьолок, Фрейгарт - німецькою мовою означає "вільне поселення".
  Шміди - нім. Згітісі - коваль. На хуторі стояли дві кузні, де виготовляли сільськогосподарські знаряддя й домашні речі.
  Асканія - відоме від назви заповідника Асканія Нова. Пруський герцог Ангальт - Кеттен купив у і таврійських степах землю (по 8 копійок за один гектар). У1841 році він назвав невелику свою економію в честь родового маєтку Асканією. У1856 році герцог продав її німецькому колоністу Фейну. Поміщики Файльц і Фейн внаслідок родинних зв'язків створили тут найбагатшу економію півдня України. 1874 рік ; ознаменувався початком будівництва заповідника. А взагалі це слово-запозиченння в угорців. "АSZO" -означає "долина", "безлісова місцевість", "улоговина". Саме такий топонім є на північній стороні Костирки, де колись була заболочена місцевість.
  Критий Колодязь - таку назву хутір одержав від побудованої криниці, де чумаки напували коней на шляху до таванської переправи.
  Посьолок - заснований переселенцями із Клостердорфа. Зараз він знаходиться у двох кілометрах від сучасного села.
  У селі збереглася легенда про утворення Асканійської улоговини, з якої витікала річка Іванів Брід. Суть їй полягає в тому, нібито колись велетенський Змій, щоб зробити посуху у пониззі Дніпра, задумав випити всю воду Великої Ріки. Він випив стільки, що ледве злетів. Коли піднявся у небо, животом зачепився за землю, впав і здох. Із його черева вилилася вода й утворилось озеро. Зараз на Асканії у посушливі місяці утворюється порепана земля, ніби після землетрусу. Там нічого, крім бур'яну, не росло. Люди вважали цю місцевість погибельною. Але з часом хлібороби навчилися використовувати з вигодою для себе це величезне змієве озеро.

  О. Дідик, історик

   

  Визнаний авторитет


      В далекому 1956 році в наше село приїхала працювати молодий фельдшер Бабіч Валентина Олександрівна(Кузьменко).
  Після закінчення на відмінно школи вона поступила в 1952 році в Херсонське медичне училище і в 1956 році після його закінчення була направлена в село Костирка завідуючою фельдшерсько- акушерським пунктом. 38 років вона безмінно оберігала здоровя односельчан. Всі 38 років односельчани бачили її добро совість у всьому: чи це стосувалось графіку роботи, чи  ставлення до хворих, бо двері її оселі були доступні для тих, хто потребував допомоги і вдень і вночі. Лікувала вона не тільки ліками, а й словом. Для неї не було чужої біди. Вона приймала активну участь у житті села, була членом жіночої ради села. Не рахуючись з власним часом намагалась зажити шани селян і вони були вдячні за її  чуйність та турботливість і повірили в неї. П»ять разів селяни вибирали іі депутатом Новорайської сільської ради. Довголітня праця Валентини Олександрівни на ФП була відзначена медалями: «За трудову доблесть», «За трудову відзнаку», знаком «Відмінника охорони здоровя»,прозванням «фельдшер І категорії», десятками похвальних листів.
      ФП очолюваний нею неодноразово посідав передові місця серед колективів трудового суперництва, був нагороджений «Почесним дипломом», певний час був школою передового досвіду. Тепер Валентина Олександрівна на заслуженому відпочинку. Проте тим, хто звертається до неї за порадою, вона не відмовляє нікому. На думку сельчан вона найшановніша людина в селі. І наслідувала її приклад Валентини Олександрівни її внучка Олена Бабіч. Закінчивши на відмінно школу вона вступила до Бериславського медичного коледжу, яке закінчила з червоним дипломом.  Нині Олена БабіЧ (Козачук) теж лікує хворих. Працюючи в Центральній районній лікарні в реанімаційному відділенні інтенсивної терапії і турботливо відноситься до хворих і старається добросовісно виконувати свій професійний обов’язок завдячуючи за науку і паради Валентині Олександрівній.

   

  Поклик серця


      Село Костирка славиься мальовничою красою степів, ошатними будинками, що потопають у зелені садів, двохповерховою школою, дитячим садочком, Будинком культури, бібліотеки, сучасними магазинами і найголовніше – чесними,добрими та працьовитими людьми.
      За роки незалежності виросли тут свої династії хліборобів, медиків, учителів.
      У 1992 році в селі відкрили середню школу, директором якої став Орест Богданович Дідик- прекрасний керівник, талановитий педагог, неперевершений учитель історії та археолог – дослідник за покликанням.
      Дружна сім»я Дідиків – це династія педагогів. Стефанія Теодорівна, сини Андрій, Олександр та його дружина Валентина обрали найпочеснішу професію вчителя. Їхня донька Оксана також вирішила продовжити сімейну традицію. Зараз вона студентка Бериславського педагогічного коледжу, мріє здобути вищу освіту й навчати молодших школярів.
      Кожен із династії Дідиків – талановита, здібна й обдарована особистість. Своїх вихованців вони вчать того, що людина може творити великі справи, якщо має глибокі знання, любить рідну мову, землю, народ й Україну та завжди готова її захистити у лиху годину. Патріотичне виховання  виявилося пріоритетним у виховній діяльності цих учителів.
      В учителя висока мета – наповнити добром і любов»ю внутрішній світ дитини. Народна мудрість гласить: «Добре слово – ключ до замкнутих душ». Лише вчитель із добрим серцем і доброю душею може знайти таке слово, від якого в дитячій душі поселиться радість, щастя,любов і гармонія. Такими добрими людьми є Орест Богданович і Стефанія Теодорівна, такими ж добрими вони виховали своїх дітей та внуків.
      Життя села ніколи не проходило осторонь цих людей. Вони були завжди в роботі, завжди з учнями, завжди разом. Адже єдиною і відповідальною справою їхнього життя стала вчительська праця в Костирській школі.
      Випускники завжди пам’ятатимуть ті екскурсії й походи, які проходили під керівництвом Ореста Богдановича. Шкільні свята та лінійки, проведені Валентиною Вікторівною і Олександром Орестовичем,були найкращими. Майже всі жителі села збиралися на майданчику, щоб помилуватися виступами своїх дітей і внуків. Жоден захад у Будинку культури не обходився без Ореста Богдановича та Валентини Вікторівни. Дякуючи Стефанії Теодорівні(вчителю вищої категорії), яка має хист до віршування, у нашому селі підростають молоді талановиті поети – початківці. Тепер вона на заслуженому відпочинку й упорядковує зібраний фольклорний матеріал.
      Вийшовши на пенсію, Орест Богданович продовжує працювати над історичними розвідками героїчного минулого нашого краю. У 2014 році вийшла у світ його книжка «Топоніми Бериславщини». Автор розповідає про тісний зв'язок власних назв сіл та річок Бериславщини з історією народів, які там проживали упродовж багатьох віків. Тлумачення географічних назв відкривають для читач невідомі історичні історії кожного села та міста Берислава. Орест Богданович- постійний дописувач газети «Маяк», де друкуються його статті про визначних історичних діячів, людей села. У кожному номері газети – цікавий матеріал під назвою «Цей тиждень в історії Бериславщини».
      На даний час Олександр Орестович і Валентина Вікторівна працюють у Бериславському медичному коледжі. Студенти люблять та шанують їх за невтомний труд, за знання та вміння,за допомогу та підтримку. Використання комп’ютерних технологій в навчальній діяльності цих викладачів дає поштовх розвитку розумових здібностей дітей. Поліпшує сриймання матеріалу. А ще вони зі своїми вихованцями часто подорожують. Уже побували в Криму, Полтаві, Херсоні, Миколаєві, заповіднику «Асканія Нова». Андрій Орестович працює на кафедрі теорії та методики професійної підготовки в Києвському Національному  університеті імені М.П. Дрогоманова. Захоплюється фізикою, астрономією та палеоконтактами.
      З роси та води Вам, наші шановні вчителі Будьте щасливі та працюйте на благо України.

  Матеріали надала бібліотекар Костирської бібліотеки Ступак Н.

   

   

  "Історія с.Костирка"

   

  Вхід на сайт

  Пошук

  Обери мову сайту

  Календар
  «  Серпень 2019  »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
     1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031

  Годинник

  Калькулятор

  Різне
 • Поиск в Yandex

 • Поиск в Google

 • Поиск в Yahoo

 • Поиск в Rambler

 • Проверка файла на вирусы


 • Читаємо разом
 • Безкоштовні підручники

 • 20 книг, які батьки повинні прочитати дітям

 • 20 книг, що змінюють життя

 • 100 книг, які варто прочитати

 • 100 книг, які варто прочитати


 • Розваги
 • 15 унікальних сайтів

 • 10 сайтів для пошуку музики

 • 20 сайтів для відпочинку

 • 100 кращих пісень України

 • Український патриотично – музичний портал

 • Українські мультики онлайн


 • Друзі сайту
 • Create a Free Website
 • uCoz Community
 • uCoz Manual
 • Video Tutorials
 • Official Template Store


 • Copyright MyCorp © 2019Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz