Четвер, 17.08.2017, 00:41

Суханово

Село Суханово розташоване серед степових правобережних просторів Дніпра за 45 кілометрів від районного центру – місто Берислав.  Про його заснування існують різні перекази.
          В минулому населений пункт називався хутір Дуніно і належав до  Олександрівської волості Херсонської губернії. Назва хутора походить від прізвища поміщиці Дуніної, яка ним володіла / записано зі слів жительки села Суханово Гладун К.Є./
        Пізніше цей хутір був куплений поміщиком Сухановим. З цього часу його стали називати село Суханово.
       Поверхня села рівнина, подекуди порізана балками та ярами, які носять назви: Бердихінська, Слоновська. В надрах села залягають великі поклади будівельних матеріалів: жовтий камінь,червона глина, сіра глина, суглинок /дані взято при копанні глибоких колодязів. Такі ж залежі зустрічаються на поверхні балок, ярів./
        В давнину це були місця природного степу. В наслідок господарської діяльності людини землі були розорані. Замість природного трав’янистого покриву з дикою рослинністю, найхарактернішими зерновими культурами стали озима пшениця, кукурудза, озиме жито. Добре родили ячмінь, овес,просо, технічні культури – соняшник,рицина, цукрові буряки: бобов і- горох: баштанні: городні: огірки,помідори, капуста, цибуля. Значне місце займала картопля.
       Деревної рослинності природного походження немає. За радянської влади значного розвитку досягли насадження полезахисних лісових  смуг. Лісові смуги складаються в основному з дуба, білої акації, клена ,шовковиці, маслинових кущів. Тваринний світ за видовим складом типово-степовий. На земляж водяться  гризуни:ховрах, польова миша,хом’як.
         В деякій мірі поширені хижі звірі: вовк, лисиця,тхір. Окремими стадами зустрічаються олені. З хижих птахів водяться: орел,яструб,ворона, чорний шуліка, кібчик. З інших  птахів тут водяться: дрофа, сіра куріпка, перепел, жайворонок, шпак, синиця. З плазунів водяться: ящірка степова, гадюка.
         В архівних документах Херсонського обласного архіву вперше згадується назва хутора Дудіно в 1859 році. В цей час у ньому нараховувалось 20 дворів,102 чоловіка жителів:52 чоловіка і 50 жінок.
      З часу заснування хутора Дуніно землі його переходили з рук в руки поміщиків Суханова, Ціффцера. Кількість жителів постійно змінювалась. Селянство,яке не  мало сільськогосподарських знарядь, мусило кидати свої  клапті землі і йти на заробітки.
      Так у 1887році тут нараховувалось уже 88жителів, із них 17 десятинщиків, решта орендарів. В 1902 році хутір Дуніно  був закуплений землевласником Ціффцером Самуїлом  Афоновичем – купецьким сином. В поміщиці Дуніної він закупив 1500 десятин землі. Значна частина земель належала поміщикові Фальц-Фейну, де працювало близько 30 селян.
       В часи революційних подій 1905-1907 років плинність населення збільшилась. Так ,за  архівними даними в селі нараховувалось 178 дворів з кількістю жителів 990чоловік.
       Землі були розподілені так: малоземельні селяни володіли 251 десятиною землі,

купецької землі не було, казні належало 32/2 десятини землі, у більш заможних власників було 736 десятин землі.
       Життя селян було дуже тяжким. З ранку до вечора вони гнули спини на землях поміщиків. Значна частина найбіднішого селянства не маючи тяглової сили та інвентарю, не обробляла своєї надільної землі і здавала їх в оренду по низьким цінам. Більшість з них потрапляла в боргову залежність. Повстань селян проти сваволі поміщиків не було, проте зустрічались люди,які пропагували вчення Маркса, Енгельса, Леніна серед місцевих жителів. Події Жовтневої революції 1917 року та боротьба народу проти білогвардійських банд охопили і жителів села Суханово. Перемога революції породила впевненість трудящих в свої сили, відкрила світлий шлях до вільного і щасливого життя.
         Перші органи радянської  влади на селі були створені в 1920році. В цей час точилась боротьба всього народу за нове життя. Соціалістична реконструкція народного господарства розпочалась в 1928році.
       Внаслідок колективізації в 1929році на землях сіл Суханово, Червоний Яр, Слоновка, Перебудова, Борозенське, Садки, Кучерське, П’ятихатки був створений радгосп імені Грушевського. До 1930року Перебудова називалася Шуригіно. Там жив поміщик Шуригін. Поміщика зняли із того часу почали називати Перебудова /від слова перебудували/.
        Поселили сімей, які не мали притулку. Вирощували кукурудзу,соняшники, сіяли бавовну. Розвинене було тваринництво. З 1931року назва радгоспу була перейменована на Більшовицький  наступ. В зв’язку з рішенням червневого Пленуму ЦК КПРС про реорганізацію та укрупнення областей районів,колгоспів та радгоспів, в 1963році був створений радгосп «Дніпро» на землях сіл  Суханово, Червоний Яр, Каїри, Мелове. Відтепер село належить до Бериславського району. Робітники брали активну участь у відбудові народного господарства місцевого радгоспу. Дані про нагороди передовиків в роки перших п’ятирічок не встановлено.
          Влітку 1941року війська фашистської Німеччини вторглися на територію нашої країни. Всі сили трудящих були направлені для боротьби з ворогом. Село Суханово було окуповане 22серпня 1941року. Жителі села з худобою евакуювалися за Дніпро в напрямку Ляпатихи. В період окупації були створені загони,які допомагали Радянській Армії в боях на Дніпрі. Гітлерівці встановили в окупованому селі нечуваний терор. Життя за окупації було дуже тяжким. Німці забирали худобу виганяли населення з будинків,люди змушені були зимувати в підвалах.  Місцевий поліцай Рекун допомагав фашистам знущатися з своїх земляків./із слів свідка терору Машталяр М./  Фашисти жорстоко катували тих, кого запідозрювали в допомозі партизанам. Виганяли на каторгу в Німеччину молодь села. З нашого села було відправлено дев’ять чоловік. В роки війни фашистами було зруйновано школу, млин, житлові будинки.
       В березні 1944року Радянська Армія навальним наступом за добу вибила фашистів з території села. Під час штурму села місцеві жителі активно допомагали  бійцям: підносили воду,перев’язували поранених, віддавали останню честь загиблим. На фронтах з  ворогом билося 67чоловік, з них 13 нагороджено орденами та медалями. В боях бійці проявили мужність, стійкість, героїзм за визволення Батьківщини.
       До Радянської влади в селі проживало 530 чол., серед них : селяни, бідняки, служителі культури, середняки.
      На даний час в селі проживає  - 551 чол., що працюють в сільському господарстві, галузі науки і культури. Серед жителів села є люди різних спеціальностей: трактористи, комбайнери, лікарі, вчителі, електрики, зоотехніки, токарі. Невпізнанно змінилося обличчя за роки Радянської влади. З часів панування поміщиків сільське господарство було дуже відсталим і знаходилося у занедбаному стані.  Поміщики  висівали ті культури, які були їм найбільш потрібні. Врожайність зернових з одного гектара не перевищувала 9-10ц.
       З 1956року село електрифіковано від Каховської ГЕС. В 1957році закладено водопровід. До ближньої залізничної станції - 50км. Населення користується автотранспортом.

Матеріал наданий бібліотекарем.

«  Серпень 2017  »