Неділя, 25.08.2019, 19:49

Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS
Бериславська районна центральна бібліотека
Меню сайту

Категорії розділу
Заходи [331]
Нові надходження [0]
Конкурси [33]
Проекти [5]
Семінари [8]
Акції [27]
Різне [54]

Керуючі органи

Корисне
 • Перелік відкритих електронних ресурсів України

 • Портал державних послуг

 • Кабінет електронних сервісів


 • Знаменні дати
  Календар свят України. Граматика української мови

  СМС бескоштовно

  Наше опитування
  Оцените мой сайт
  Всего ответов: 161

  Наші гості

  Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  ВІРІВКА (ВИРІВКА)


  Із  глибини століть серед неозорих степових просторів, поміж посаджених рядками вишневих садів розкинулося село Вірівка. У кінці XIX ст. це були невеликі хутори поміщиків Ретенка І.І., ІІонуденного С.М., Дяченка О.І., які проживали в Бериславі, а землями володіли за межами міста. Пізніше в часи столипінської реформи багаті селяни Бобров, Карабан, брати Заветки, Живодер, Давиденко та інші побудували хутори з різними назвами. Один із них носив назву Вирівка. Біля цього хутора була балка з витоком води. Це живильне джерело під час весняної повені утворювало вир. Мабуть, воно дало назву хуторові. Назва Вирівка зустрічається і в інших областях України.
  У 1920 році у Вірівці стояла 15 дивізія Червоної Армії, яка згодом брала штурмом Перекоп. Через рік тут утворилося радянське господарство «Писарєві хутори», яке потім перейменували в колгосп імені Юркіна. Хутори через деякий час об’єдналися в єдине село, яке назвали Вірівкою. І тільки в 1959 році колгосп було приєднано до радгоспу «Львівський». У роки Вітчизняної війни воювати проти фашистів пішли й селяни Вірівки.
  Донині в селі збереглися скіфо - сарматські кургани, які потребують охорони. Вдалося віднайти кілька топонімів, котрі мають відношення до села та історії рідного краю. Сама назва села вказує на ономастичне походження.
  Віра. Жіноче ім’я, яке зустрічається в усіх слов’янських мовах. Рос., болг, білорус. Вєра, др.-рус. Вєра, чес. Vera, старослов. Въра означає вірити, надіятись. Це калька з грецької власної назви Пiatis - Віра. Хоча це слово у значенні «довір’я, впевненість, релігія» існувало в Україні давно, але воно має індоєвропейське походження. Слово  var - вірити, віра, обіцянка.
  Вир - коловорот, нурт, круговерть, рос. омут, водоворот, білорус. вир - яма, струмок із швидкою течією, болг. - «джерело, озерце», пол. - «круговерть». Майже в усіх слов’янських народів слово «вир» означає «водокрут». У Хорватії є Лепенський Вир, де знайдено давню європейську культуру, якій 8 тис. років. У Закарпатті - озеро Синевир, р. Вир - у Сумській області, ліва притока річки Сейму також має назву Вир.
  Рів - викопана ділянка землі для захисту; канава біля середньовічних фортець; русло, де збираються весняні води. Латв. ravas - невеличка річка, яр. Мовознавець М.Фасмер пояснює його як «рити, рию». Навіть назва міста Рівне має однаковий із ним корінь. Балка Бариня. Назва зовсім не на честь поміщиці. Це слово є в багатьох слов’янських мовах й означає сире місце в балці. Сербохорв. бара - «болото, луг», чес. і пол. вагіпа - «болото, місце непригодне для робіт». На Сумщині яр теж називають бариня. Можливо, саме переселенці із Сумщини занесли цю назву в наші степи.
  Балка Диви. Назвали її так тому, що там стояли фігури степових кочовиків. В українській мові слово «дивий» означає «дикий», диво - «чудо», дивно — «чудесно». У «Слові о полку Ігоревім» Див — це демон, надприродна сила. Слово має санскритську основу: Devas - «бог», у латинській мові сієш - «бог». Це слово запозичили тюрські народи зі значенням «ідол, божок, страховище». У Херсонській області розташоване село Дивне, а в Краснодарському краю знаходиться містечко Дивногорськ.
  Лігво. Місце проживання диких звірів. Слово слов’янського походження, що означає «лежати, ховатися». Лит. 1аgаzа - «ліжко, постіль». У селі місцева термінологія має архаїчне походження, що дозволяє говорити про давню історію заснування поселення. Вивчення значення слів важливе не тільки для філологів, але й для вчителів географії та історії. Балка Бариня. Назва зовсім не на честь поміщиці. Це слово є в багатьох слов’янських мовах й означає сире місце в балці. Сербохорв. бара - «болото, луг», чес. і пол. вагіпа - «болото, місце непригодне для робіт». На Сумщині яр теж називають бариня. Можливо, саме переселенці із Сумщини занесли цю назву в наші степи.
  Балка Диви. Назвали її так тому, що там стояли фігури степових кочовиків. В українській мові слово «дивий» означає «дикий», диво - «чудо», дивно — «чудесно». У «Слові о полку Ігоревім» Див — це демон, надприродна сила. Слово має санскритську основу: Devas - «бог», у латинській мові сієш - «бог». Це слово запозичили тюрські народи зі значенням «ідол, божок, страховище». У Херсонській області розташоване село Дивне, а в Краснодарському краю знаходиться містечко Дивногорськ.
  Лігво. Місце проживання диких звірів. Слово слов’янського походження, що означає «лежати, ховатися». Лит. 1аgаzа - «ліжко, постіль».
  У селі місцева термінологія має архаїчне походження, що дозволяє говорити про давню історію заснування поселення. Вивчення значення слів важливе не тільки для філологів, але й для вчителів географії та історії.

   

  О.Б. Дідик, історик

   

   

   

    ВІРІВКА


  Сучасне село Вірівка Бериславського району Херсонської області розташоване, у північно-західній, степовій частині району. Від Дніпра та найближчої пристані «Львово» розташоване на відстані 15км, віддаленість від районного центру -. Берислав - 25км, від обласного центру міста Херсона - 70км, від центральної садиби радгоспу «Львівський» - 14,5км, від найближчої станції Матросівка - Зкм, від шосейної асфальтованої траси Херсон - Каховка - 7км. Це невелике село радгоспного типу. Село має свою порівняно молоду історію і свос походження.
  Історія села Вірівка відтворено на основі архівних матеріалів та розповідей старожилів, що добре зналися на подіях того часу з розповідей своїх батьків та свого життя.
  Ці матеріали надали:
  1.Анастасюк Митрофан Парфентійович - 1898 року народження, житель села Бургунка
  2.Поканай Микола Михайлович - 1893року народження, житель села Вірівка
  З.Савраеь Іван Андрійович - 1902 року народження, житель села Вірівка
  4. Богомаз Микита Романович - 1902 року народження, житель села Вірівка
  5.Киця Григорій Володимирович -  1912 року народження, житель села Вірівка
   б.Середенко Пантілій Олексійович -  1907 року народження, житель села Вірівка
   7.3авгородній Свиридон Тимофійович - 1899 року народження, житель села Львове.
  Ще в II половині XIX століття місця, де розташоване сучасне село, були не заселені. До цих місць щільно підходила земля поміщика, що жив у селі Львове. Трубецького із Козацького. На північний захід від сучасного села були ділянки державної землі. Виникнення села припадає на період столипінської аграрної реформи 1906-1910 роки. На місці сучасного села виникло декілька хуторів, які об'єднались пізніше в село. Першими поселенцями цих місць були великі земельні власники (або куркулі), що мали великі земельні ділянки.
  Першими засновниками хуторів були:
  1. Бобров, 2. Карабан, 3. Давиденко, що мали по 100 десятин землі.
  4. Три брати Завєтні - куркулі, що мали по 70 десятин землі.
  5. О.Живодар, який мав 1500 десятин землі.
  6. Шкуропад - куркуль
  7. Доценко - куркуль.
  Ці землі до рук власників потрапили різними шляхами.Одні одержали, як відруби в період реформи, інші купили в поміщиків. Так, Живодар купив у поміщика Писарьова 1500 десятин землі, а частину землі вони брали в оренду в того ж Писарьова та князя Трубецького.
  Частина з них Король, Полудьонний, Ретенко були походженням з міщан, котрі жили в Бериславі і мали свої господарчі будівлі на території сучасної Вірівки і були тут наїздами. Поряд з Вірівкою було декілька десятків господарів німців-колоністів, що орендували землю у князя Трубецького. Так виникла сучасна Володівка, як частина сучасної Вірівки. В цей період і формується остаточно село Вірівка. Деякі старі будівлі того часу збереглися до сьогоднішнього дня. Але свою назву село одержало пізніше. Згадані землевласники вели господарство капіталістичного типу, використовували найману працю і жорстоко поводилися з робітниками. Так у куркулів Завєтних довгий час до революції, батрачив Середенко Пантилій Олексійович, його брат Гаврило Олексійович та сестра Надія Олексіївна.
  Никон Завєтний бив своїх робітників. Декрет про землю і революція в корені змінили життя людей.
  В період громадянської війни всі власники землі, ще деякий час тримали свої наділи і вели господарство. В 1918 році в період австро - німецької окупації, вони опиралися на німецьку владу, а в 1919 році їх захищала інша влада - денікінська. А вони в свою чергу допомагали їм, денікінцям і німцям, постачали продукцію свого господарства. Але після розгрому Денікіна в 1919 році радянська влада встановлюється в цих містах. Згідно з декретом, земля була передана селянам села Бургунка, Ольгівка, Львове. Куркульські поселення зайняли селяни - бідняки. В 1920 році в період боротьби з Врангелем в селі стояли частини 15-ої Інзенської дивізії начальником дивізії був Т.А. Солодухін і 43-тя стрілкова дивізія.
  Із спогадів бійця Інзенської дивізії, зв'язківця штабу Анастюка Митрофана Парфентійовича —1893 року народження, жителя села Бургунка.
  У 1920 році було створено поселення «Вірівка», що виділився з сіль фонду «Писаревські хутори», внаслідок землевпорядження виникла назва сучасного села.
  З доповіді Ольгівського земельного товариства від 14-15 березня 1927 року ДАХО Бериславського району р-306 арх. К»158 ст,74
  До кінця 1928 року на цих землях жили і вели господарство селяни одноосібники.
  2.В 1928 році на території села було 24 господарства з населенням 91 чоловік. В кінці 1928 на початку 1929 року ці господарства об'єднались в артіль «Сільський пролетарій!». В тому ж році утворився і перший партійний осередок. Артіль діяла до 1931 року.
  3.В 1930 році сільгоспартіль налічувала 34 господарства, 419га землі, коней 35 голів, 7 корів.
  2.ДАХО р-306 арх №330
  3.ДАХО р-306 арх №176 ст27
  А в 1931 році ці землі були передані м'ясорадгоспу, центральна садиба якого знаходилася в місті Бериславі.
  В 1933 році утворено було новий радгосп «ім. Юркіна», і село Вірівка стало 4-им відділком до Великої Вітчизняної війни. В передвоєнні роки радгосп був сильним. Розвивалось і господарство 4-го відділку. Були збудовані нові тваринницькі ферми, розгорнулось житлове будівництво за рахунок держави. Різко зріс добробут робітників відділку. Але мирну працю людей, перервада нападом, фашистської Німеччини на Радянський Союз. Частина господарства району і відділку були евакуйовані в інші райони країни.
  4.Село було окуповане фашистами 24 серпня 1941 року. В період німецької окупації господарство відділку було зруйноване. Знаходячись у відірваній степовій місцевості, село особливого стратегічного значення не мало в період війни І 2 березня 1944 року війська Червоної Армії звільнили село від німецько-фашистських загарбників відразу розпочалось відродження господарства радгоспу «ім. Юркіна» і одноразово відділку, який після війни став №3.
  4.ДАХО «Звільнення Червоною Армією Херсонської області в період Великої
  Вітчизняної війни 1941-1945 р.р. арх.. №5288 ст. 87
  В кінці 1957 року радгосп «ім. Юркіна» був періменований в радгосп «40 років Жовтня», господарство Вірівки входило до складу радгоспу, як відділок №3( до початку серпня 1958 року).
  В І 958 році в серпні місяці село Вірівка і все господарство відділку «були передані радгоспу «Львівський».
  За роки післявоєнних п'ятирічок та подальшого піднесення народного господарства, піднявся на нову, вищу ступінь розвитку і відділок господарства Вірівки і став одним з кращих та прибуткових передових господарств радгоспу.
  5.За господарством було закріплено 3945га землі, в тому числі орної 3745га.
  В господарстві є за станом на 1 січня 1964 року - 1000 голів великої рогатої худоби, 2500 овець, 4700 курей. Побудовано і діяло 16 тваринницьких об'єктів, в тому числі величезний за своїми розмірами масштабами найновіший птахокомбінат. В перспективі це був один із найбільших птахокомбінатів Херсонської області і всієї республіки. Дані обліку господарства за станом на 1 січня 1964 року.
  Різко зріс за післявоєнні роки добробут жителів села, був створений житловий державний фонд -104 будинки, в селі залишилося 5 будівель дожовтневого періоду,
  6.На території відділку за станом на 1 січня 1963 року проживало 527 чоловік. До Жовтневої революції діти батраків школу не відвідували, а більш заможні жителі села Вірівка віддавали своїх дітей на навчання до міста. Після революційних подій всі діти шкільного віку отримали право на навчання. Для них була відкрита школа на території сусіднього села Миколаївка за 3 км від села Вірівки, школа початкова 1-4 класи. ДАХО
  6. Відомості статистичного бюро на 1.01.1963р.
  А в самій Вірівці початкову школу було збудовано і відкрито 1935 році, в якій навчалося на той час 46 дітей.
  Пізніше в селі було відкрито фельдшерський пункт і відділок аптеки, організовано торгівлю.
  У 1963 році було збудовано новий магазин, товари якого задовольняли зростаючі потреби сільського населення. Через відділок зв'язку села Львове було налагоджено поштовий зв'язок для населення.
  1959 рік. Село Вірівка був повністю електрифікований, струмом забезпечувала Каховська ГЕС, в цьому ж році збудовано і здано в експлуатацію новий клуб на 150 місць.
  1962р. В селі проведений водогін для забезпечення села питною водою (з розповіді керуючого відділком села - Васильченка М.В.)
  Населення стало краще жити, одягатися, в кожному будинку є радіо. Широким попитом серед населення користуються: радіоприймачі, велосипеди, мотоцикли, меблі та інші товари широкого вжитку. У перспективі розвитку до 1980 року село було впорядковане і розширено.

  Нарис написано директором Львівської СШ Португальським В.В. 1970р.

   

  "Моє село, моя маленька Батьківщина" ч.1

  "Моє село, моя маленька Батьківщина" ч.2

  Вхід на сайт

  Пошук

  Обери мову сайту

  Календар
  «  Серпень 2019  »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
     1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031

  Годинник

  Калькулятор

  Різне
 • Поиск в Yandex

 • Поиск в Google

 • Поиск в Yahoo

 • Поиск в Rambler

 • Проверка файла на вирусы


 • Читаємо разом
 • Безкоштовні підручники

 • 20 книг, які батьки повинні прочитати дітям

 • 20 книг, що змінюють життя

 • 100 книг, які варто прочитати

 • 100 книг, які варто прочитати


 • Розваги
 • 15 унікальних сайтів

 • 10 сайтів для пошуку музики

 • 20 сайтів для відпочинку

 • 100 кращих пісень України

 • Український патриотично – музичний портал

 • Українські мультики онлайн


 • Друзі сайту
 • Create a Free Website
 • uCoz Community
 • uCoz Manual
 • Video Tutorials
 • Official Template Store


 • Copyright MyCorp © 2019Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz